TESCAN
menu
Sledujte nás:

Vybrané články

Nejnovější články

Užijte si Dny elektronové mikroskopie, poznejte hrdiny mikrosvěta

13.3.2023, Brno, Česká republika – I když se tomu nechce věřit, obklopuje nás podivuhodný, pro lidské oko nepostřehnutelný mikrovesmír obývaný řadou fantastických stvoření. Právě o něm a také o způsobech jeho pozorování vypráví Dny elektronové mikroskopie, které se odehrají v Brně od 20. do 26. března 2023.

TESCAN se účastní Dnů elektronové mikroskopie

Symbolem letošních Dnů elektronové mikroskopie (DEM) je obří model želvušky. I když v reálném světě toto podivuhodné zvířátko stěží zahlédnete – i ty největší mají velikost makového zrnka – jsou téměř nesmrtelné. Podobně jako hrdinové z komiksových dobrodružství přežijí horko vařící vody i chlad vesmíru. Nevadí jim radioaktivní ani ultrafialové záření, snesou nejrůznější jedovaté plyny, vydrží tlak odpovídající tlaku dvě stě kilometrů pod zemským povrchem.

Model želvušky v nadživotní velikosti si můžete prohlédnout od úterního odpoledne 21. března až do nedělního podvečera 26. března. Společně s výstavou unikátních fotografií pořízených elektronovými mikroskopy na vás bude čekat v nákupní galerii Vaňkovka.

Nezapomeňte se také stavit na Moravském náměstí, kde se objeví další z nafukovacích modelů vytvořených pro elektronovou mikroskopii – 10 metrů velká nanostruktura. Obklopená bude dechberoucími fotografiemi neviditelných superhrdinů.

O své zážitky se do Brna přijede podělit i „spiderman“ Jeremy Poole – anglický inženýr, jehož vášeň pro elektronovou mikroskopii vyústila v pořízení elektronového mikroskopu do vlastní garáže. Na přednášce ve čtvrtek 23. března na Hvězdárně a planetáriu Brno bude mimo jiné vyprávět o své zálibě v pavoucích – koneckonců snímky mikrosvěta, které sám pořídil, představíme na Moravském náměstí.

V pátek 24.3. o 17 hodině se uskuteční přednáška na téma Neviditelní superhrdinové v prostorách Hvězdárny a planetária Brno. Mgr. Nikola Hanišáková, doc. Pavel Dvořák, Ph.D a Mgr. Martin Struk, mikrobiologové z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity , představí superhrdiny běžného dne a odpoví na zvědavé otázky. Přednášku zaštiťuje TESCAN.
TESCAN zasáhne ještě jednou do programu DEM. „Jsme rádi, že jsme mohli podpořit naši srdeční akci – Dny elektronové mikroskopie i tím, že jsme jménem organizátora pozvali Jeremy Poola, našeho partnera z Anglie. Jeremyho pozvání s nadšením přijal a těší se na setkáni se všemi nadšenci elektronové mikroskopie,
říká Barbora Novosadová, Corporate PR & Media Manager v TESCANu.

Akcí a aktivit na vás čeká ale mnohem více, od exkurzí do běžně nepřístupných prostor, workshopů až po soutěž. Ať už jste zvídaví zájemci o vše technické, naprostí laici, studenti nebo jen hledáte fajn tip pro odpoledne s dětmi, určitě si z programu Dnů elektronové mikroskopie vyberete. Stačí kliknout na http://dem.brno.cz. Zde se také můžete podívat na unikátní pořad NanoKam nebo reportáž o brněnských společnostech zabývajících se elektronovou mikroskopií.

Elektronová mikroskopie je dnes nezbytnou součástí lékařství, kriminalistiky, archeologie, výzkumu materiálů či leteckého průmyslu. Zapomeňte na obyčejné čočky a světlo, pro zkoumání skutečného mikrosvěta potřebujete elektromagnetické pole a proud elektronů. Jen tak dosáhnou zvětšení, pod nímž se zviditelní viry, molekuly i atomy. Tedy detaily až 10 milionkrát menší, než jaké vidí lidské oko.
Rastrovací elektronové mikroskopy se využívají pro analýzu vlastností nejrůznějších povrchů, transmisní elektronové mikroskopy ke studiu vnitřních struktur, a dokonce i k zobrazení jednotlivých atomů. Každý třetí elektronový mikroskop na světě, tento „zázrak“ moderní vědy a techniky, přitom pochází z Brna!

To vše připomenou letošní Dny elektronové mikroskopie. Letos ve znamení neviditelných hrdinů, kteří jsou všude kolem nás nebo přímo v našem těle. Zachraňují planetu, brání naši imunitu nebo sami dokážou přežít v extrémních podmínkách. Blíže prozkoumat je můžeme právě díky elektronovým mikroskopům.

O TESCANu:

TESCAN svým zákazníkům umožňuje výzkum a analýzu v nanorozlišení. Jeho řešení se uplatňují v geovědách, materiálových vědách, polovodičovém průmyslu a ve vědách o živé přírodě. Společnost má třicetiletou historii vývoje inovativních elektronových mikroskopů, mikrotomografů a souvisejících softwarových řešení pro uživatele z mnoha oblastí výzkumu a průmyslu. Příkladem je také 4D-STEM (4D rastrovací transmisní elektronový mikroskop) TENSOR, který byl jako první na světě od základu postaven pro zcela novou úroveň výkonu a uživatelského komfortu. Svým úsilím si TESCAN získal vedoucí postavení v mikro- a nanotechnologiích. Společnost sídlí v Brně v České republice a zaměstnává více než 750 lidí v závodech po celém světě.

Pro více informací navštivte tescan.cz.

O DEM:

Dny elektronové mikroskopie organizuje Hvězdárna a planetárium Brno ve spolupráci s řadou firem a institucí: Biskupské gymnázium Brno, Botanický ústav Akademie věd České republiky, CEITEC MUNI, CEITEC VUT, Československá mikroskopická společnost, Delong Instruments, Fakulta strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně, NenoVision, Technické muzeum Brno, TESCAN, Thermo Fisher Scientific, Ústav přístrojové techniky Akademie věd České republiky a VIDA! science centrum. Akci podpořilo statutární město Brno a Jihomoravský kraj, dalšími partnery jsou TIC Brno a Galerie Vaňkovka.

Kontakt pro média

TESCAN:

Barbora Novosadová

barbora.novosadova@tescan.com

+420 530 353 522

13.03.2023