V mikroskopické laboratoři TESCAN jsme se blíže podívali na strukturu vajíčka, symbolu Velikonoc. Pestrobarevné kraslice jsme nechali na pondělní koledu, v elektronovém mikroskopu nám zcela postačila krása samotné bílé skořápky. Opět se nám potvrdilo, že mikrometrové rozlišení dokáže i u úplně obyčejných věcí odhalit jejich skrytou krásu.
Na první pohled celistvá a hladká struktura povrchu vaječné skořápky domácí drůbeže je tvořena zejména krystaly uhličitanu vápenatého. Pod elektronovým mikroskopem je ale dobře vidět, že se jedná o polopropustnou membránu perforovanou četnými póry. Jejich poréznost není náhodná, umožňují výměnu plynů životně důležitých k dýchání embrya.
Mezi vaječnou skořápkou a vaječným bílkem jsou dvě další membrány, které mimo jiné poskytují ochranu proti bakteriální infekci. První membrána obklopuje vaječný bílek. Ta druhá je tenčí a je vidět na „zoomu“ snímků z elektronového mikroskopu. Membrány jsou tvořeny sítí vláken, které jim dodávají potřebou elasticitu. Věděli jste, že jsou tvořené keratinem, tedy proteinem, který je obsažen také v lidských vlasech?
Přejeme všem krásné svátky jara, plné energie a síly!