TESCAN
menu
Sledujte nás:

Vybrané články

Nejnovější články

Ohlédnutí za 16. ročníkem Mezinárodního mikroskopického kongresu v Brně

16. ročník Mezinárodní mikroskopické konference je oficiálně za námi. Největší vědecký kongres pořádaný za posledních dvacet let v Brně přinesl mnoho úžasných setkání, vzájemné inspirace a radosti z dosažených úspěchů.

Brno se má v elektronové mikroskopii čím chlubit a TESCAN na tom má značný podíl. Během nabité konference jsme měli možnost ukázat skvělé výsledky naší týmové práce vědeckým hvězdám z celého světa.

Do programu jsme se aktivně poprvé zapojili už v pondělí 5. září. Postaral se o to Martin Sláma, Product Marketing Manager pro materiálové vědy, s FIB-SEM workshopem: Gain the maximum throughput with artifact-free surfaces for sample characterization by using high current plasma FIB-SEM a Vratislav Košťál, Chief Product Officer, s přednáškou o dědictví TESCANU v elektronové mikroskopii. Ve čtvrtek pak svým workshopem: Apply optimized TESCAN CRYO FIB workflows for effortless CRYO TEM lamella preparation from your biological samples přispěl také Ondřej Šulák, Product Marketing Director pro vědy o živé přírodě.

Se ctí jsme se zhostili role generálního partnera charitativního běhu pro ParaCENTRUM Fenix. Závod se nesl v přátelském duchu a od rána panovala na startu dobrá nálada. Startovní pole 50 běžců soupeřících o titul krále Špilberku se skládalo z účastníků konference, dobrovolníků z TESCANu, zástupců ParaCENTRA a týmů BěhejBrno a rádia Krokodýl. Pro Fenix se vybralo 20 474 Kč a vítězem běhu se stal náš Tomáš Hrnčíř, hlavní systémový inženýr!

Jedním z cílů kongresu bylo inspirovat ke spolupráci vědce z akademického prostředí s komerční sférou. Krásnou ukázku takové spolupráce předvedl ve své inspirativní přednášce Jack Donoghue, Experimental Officer, z Manchesterské univerzity. Jack představil integraci získávání EBSD do plně automatizovaného termomechanického testování in-situ pro vysoké časové a prostorové rozlišení. Jsme hrdí na to, že právě my jsme partnerem této univerzity.

TESCAN měl své želízko také v prezentacích posterů. Tým autorů ve složení Jakub Javůrek, Martin Kobáň, Markéta Machálková, Stuart Searle, Louise Hughes a Samuel Záchej připravili poster na téma: „Modern SEM allows high-throughput 2D and 3D analyses on a single platform.“

Celý kongres měl dva vrcholy. Jedním byla exkurze s průvodci do výrobních prostor, kde vznikají naše hi-tech zařízení. Druhým vrcholem pak byla panelová diskuze moderovaná Danielem Stachem z České televize. O reprezentaci TESCANu se v ní postaral  pan Jaroslav Klíma, zakladatel TESCANu a současný CEO TESCAN ORSAY HOLDING. Spolu s ním se do debaty zapojili špičkoví vědci a vědkyně. Držitel Nobelovy ceny za chemii Richard Henderson, profesorka univerzity v Ulmu Ute Kaiserová, která se ve svém výzkumu dlouhodobě věnuje transmisní elektronové mikroskopii, Quentin Ramasse, ředitel laboratoře SuperSTEM univerzity v Leedsu, a také partneři z brněnského ekosystému elektronové mikroskopie.

Na 16. MCM jsme společně vytvořili prostor sršící energií, inspirací a nadšením. Obrovský dík patří všem návštěvníkům, partnerům, pořadateli Československé mikroskopické společnosti a našim kolegům, bez kterých by nic z toho nebylo možné.

 

 

23.09.2022