V květnu to bude deset let od doby, kdy se Markovi po skoku do bazénu zcela změnil život. Tehdy čtyřiadvacetiletý mladík utrpěl poškození míchy, kvůli kterému zůstal nehybně ležet na hladině vody obličejem ke dnu. „Bylo to nejdelších deset vteřin v mém životě,“ vzpomíná po letech vozíčkář. Jemu i dalším lidem s hendikepem, které potkal podobný osud, pomáhá brněnské ParaCENTRUM Fenix, jehož podporovatelem je společnost TESCAN.
Dnes už čtyřiatřicetiletý muž sice zůstal po úrazu páteře na invalidním vozíku, i tak se ale snaží žít naplno a stále usiluje o největší možnou samostatnost. „Doporučením známých jsem odolával tři roky a pak se to ve mně zlomilo. Začal jsem dojíždět do Fenixu na rehabilitace. Díky lidem z této organizace jsem se, co se týče soběstačnosti, hodně posunul,“ říká Marek, který pro činnosti, jež jsou nad jeho síly, využívá také osobní asistenci paracentra.
Marek nyní spolupracuje na projektu Handmedia, kde účinkuje v různých videoprůvodcích pro osoby s hendikepem a pomáhá se střihem a postprodukcí. Jezdí také s Fenixem vyprávět svůj životní příběh na základní a střední školy při preventivních besedách. Mladé se při nich snaží varovat před nevratnými důsledky úrazů páteře a míchy.
Brněnský spolek Fenix, který je jednou ze dvou organizací svého druhu u nás, si váží všech, kteří utvářejí svět kolem nás k lepšímu. Že pomáhat druhým není jen prázdná fráze ani pro TESCAN, dokládá dnes již dlouholetá spolupráce společnosti právě s Fenixem, která se datuje už od roku 2015. „Nesmírně si vážím ochoty TESCANu podporovat zdravotně znevýhodněné, kteří potřebují každý kousek naší pomoci, aby se mohli hrdě začlenit do společnosti a žít co nejkvalitnější život,” říká ředitel ParaCENTRA Fenix Michal Odstrčil.
Za léta spolupráce s TESCANem se lidem z Fenixu podařilo pořídit několik přístrojů, které výrazně zlepšují kvalitu života vozíčkářů. Dobrovolníci z řad zaměstnanců firmy se pustili do společenské odpovědnosti naplno a s chutí pomáhali osobám s hendikepem třeba na Cyklo Handy Maratonu, nebo se podíleli na výrobě a následném prodeji vánočních ozdob na adventních charitativních trzích.
Výčet úspěšných společných setkání může doplnit návštěva Feničanů na zaměstnaneckém večírku TESCANu. Zaměstnanci si vyzkoušeli jízdu na kole s ručním pohonem pro vozíčkáře. Za čtyři a půl hodiny urazili cyklisté od mikroskopů téměř 110 kilometrů s vidinou toho, že za každý metr poputuje na služby Fenixu koruna.
V nedávné době také spolek od TESCANu obdržel částku 100 tisíc korun na rozvoj služeb organizace. Darovací šek převzal ředitel ParaCENTRA Fenix Michal Odstrčil z rukou ředitele marketingu TOH Maroše Karabinoše přímo v brněnské demolaboratoři. Při této příležitosti byl TESCAN oceněn řádem hrdého Fenixe za dlouholetou podporu. V září loňského roku se zástupci obou organizací setkali u příležitosti charitativního běhu kolem hradu Špilberk.
Charitativní běh pro Fenix
„V TESCANu se vždy snažíme přispět ke zlepšení kvality života v komunitě a podpořit významné projekty. S radostí proto podporujeme Paracentrum Fenix v Brně, které se věnuje pomoci lidem s poškozenou páteří a omezenou pohyblivostí. Spolupracujeme s tímto centrem, abychom jim přinesli naději na plnohodnotný a aktivní život. Jsme hrdi na to, že můžeme být součástí tohoto úžasného projektu a přispět k jeho úspěchu,“ řekla Barbora Novosadová, Corporate PR & Media Manager v TESCANu.
„Shrnout takovou spolupráci jednou větou je asi nemožné. Dovolím si však říct, že bez lidí z TESCANu by poslání Fenixu mohlo být jen těžko naplnitelné. Těším se na další spolupráci a za celé ParaCENTRUM Fenix děkuji,“ uzavírá Odstrčil.