V pondělí 18. března odstartují Dny elektronové mikroskopie (DEM), které již tradičně nabízí bohatý program pro širokou veřejnost, ale i odbornější publikum. Tématem letošního sedmého ročníku jsou „Padouchové mikrosvěta“. Proč právě oni? To se dozvíte v rámci pestrého programu, který najdete ZDE.
Symbolem letošních DEM je obří model roztoče. Želvušku z loňského ročníku tak stylově doplní mladší bráška. Obě nafukovací sochy budou k vidění na různých místech Brna. Vezměte s sebou své blízké a přijďte si i vy užít obor, ve kterém tak vynikáme! Ve čtvrtek 21. března opět obsadíme brněnskou hvězdárnu, kde představíme veřejnosti náš mikroskop VEGA a navážeme sérií přednášek od zajímavých odborníků – od bioložky Šárky Mašové, přes Marka Kotrlého z Kriminalistického ústavu ČR, až po německého fotografa Stefana Dillera, který osobně poprvé uvede jeho Nanoflight ve full dome přenosu. Držíme pěsti, aby se to povedlo!
TESCAN si tradičně připravil přednášky se zajímavými hosty z řad svých zákazníků a prezentaci elektronového mikroskopu TESCAN VEGA naživo! A na jaké hosty se můžete těšit?
- Na přednášce bioložky Dr. Šárky Mašové budou odhaleny fascinující detaily parazitických padouchů pod elektronovým mikroskopem.
- Proč lupa při vyšetřování zločinů už nestačí, a jak forenzní znalci používají při analýze stop elektronovou mikroskopii nám vysvětlí RNDr. Marek Kotrlý, Ph.D. z Kriminalistického ústavu Policie ČR.
- A na závěr speciální host – světově proslulý fotograf Stefan Diller, který nám představí dechberoucí fotografie a videa z mikrosvěta.
Za vidění stojí i další akce a aktivity, například společné promítání s PřF MUNI Padouchové mikrosvěta 3D v botanické zahradě či venkovní výstava uměleckých snímků Stefana Dillera na Moravském náměstí. Ve Vaňkovce bude celý týden probíhat expozice celého brněnského mikroskopického ekosystému.
Těšíme se na vaši účast a věříme, že si celou akci užijete k plné spokojenosti!